CROSS COUNTRY

CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Τρί Μάιος 01, 2012 8:16 pm

http://www.livetrack24.com/live_show_tr ... rack.php?t
rackID=98019&2d=1

Καταφέραμε και μαζευτήκαμε στον Αγιόκαμπο μεγάλη παρέα.
Απο παραμοτέρ ημασταν (Αντρέας,Αιμίλιος,Νάσος,Γιώργος,Ορέστης,Ντίνος και Βασίλης.
Εγώ οπως βλέπετε πήγα αεροπορικώς σε μία ώρα το πρωί στις 10.30, και γύρισα στις 5.30 το απόγευμα επίσεις σε μία ώρα.
Ο καιρός ηταν καλός και η παρέα πλαισιωνόταν απο τις συζύγους,φίλους,και τέκνα.
Θαυματούργησε ο Αντρέας πάλι στην ψησταριά και κάτι μικροατυχίες που είχαμε δεν κατάφεραν να μας κόψουν το κέφι.
Αντε και του χρόνου!
http://www.livetrack24.com/live_show_tr ... 98019&2d=1
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό vasilis » Τρί Μάιος 01, 2012 9:13 pm

Οπως τα περιέγραψε ο ακράτητος, απο εμένα αναμνηστικές φωτογραφίες από τα κοψίδια που μας πρόσφερε ο Ανδρέας.

http://img803.imageshack.us/img803/3803 ... 706479.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/1640 ... 534710.jpg
Engine: Simonini 202cc
Wing: Powerglider 26
Άβαταρ μέλους
vasilis
Friend
 
Δημοσ.: 289
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2007 10:24 pm
Τοποθεσία: Greece

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Τετ Μάιος 02, 2012 5:49 am

Μπράβο ρε παιδιά!ο αγιόκαμπος ενα τέλειο μερος!!
Ντινο!!σε παραδέχομαι!
σε λίγο πλακα-πλακα θα μου έρθεις πετώνυας στην Κρήτη!!
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό dmpatanis » Τετ Μάιος 02, 2012 7:53 am

Μπραβο Ντίνο. Ωραια πτηση.
Πιστευω οτι εαν υπηρχε βραβειο για πτησεις αποστασεων θα επρεπε να δοθεί στον Ντινο μιας και ειναι ο πρωτοπόρος των αποστάσεων με παραμοτερ.
Ειχα διαβάσει πριν 3 χρονια μια αναφορα του Ντίνου για το ταξίδι που ειχε κανει απο Βόλο προς Κατερίνη και τα αρνητικά σχολια που πηρε.
Σημερα ολοι του δινουμε τα συγχαρητήρια μας και προσπαθούμε και εμεις να τον ακολουθήσουμε, παντα με γνώμονα την ασφαλεια.
Καλες προσγειωσεις.
:D :D :D
dmpatanis
Friend
 
Δημοσ.: 98
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 8:54 pm
Τοποθεσία: Volos-Greece

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό aris » Τετ Μάιος 02, 2012 8:24 am

dmpatanis έγραψε:Ειχα διαβάσει πριν 3 χρονια μια αναφορα του Ντίνου για το ταξίδι που ειχε κανει απο Βόλο προς Κατερίνη και τα αρνητικά σχολια που πηρε.

Πριν από 3 χρόνια σαν καινούριος που ήταν σίγουρα δεν είχε την εμπειρία που έχει σήμερα και τα ρίσκα που έπαιρνε ήταν αρκετά μεγάλα. (Ακράτητος)
Οφείλαμε να τον προφυλάξουμε όπως πρέπει να γίνετε με όλους τους νέους πιλότους.
Για τις πτήσεις αποστάσεων που αναγκαστικά αλλάζεις περιοχές και μικροκλίματα πρέπει να έχεις κατασταλάξει σε ορισμένα στάνταρτ όσον αφορά την ασφάλεια πράγμα που ο νέος δεν μπορεί να κάνει γιατί δεν έχει την ανάλογη εμπειρία στις δύσκολες καταστάσεις πχ αναγκαστικές και τον καιρό.
Ναι και εγώ θα πω συγχαρητήρια στον Ντίνο γιατί διαρκώς αυξάνει τις επιδώσεις του με ασφάλεια στις πτήσεις αποστάσεων.
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Πέμ Μάιος 03, 2012 10:36 am

Εγώ ηθελα αεροπλάνο τσέπης.Αυτό που ονειρευόμαστε μικροί να πετάμε παντού.Οταν γνώρισα τον Χάρη και τους υπόλοιπους πρωτοπόρους του παραμότορ, οι συνθήκες πτήσης ηταν προκαθορισμένες.Πρωί-πρωί και αργά το απόγευμα σε κάποια παραλία.
Οταν πριν μάθω να πετάω ρωτούσα γιατί ρε παιδιά δεν πάτε στα χωριά,δεν βαριέστε πέρα δώθε? Με κοίταζαν και γελούσαν αναφέροντας την σκύλα και την χάρυβδη.Φανταστείτε στη συνέχεια τι έγινε οταν μετα απο κανα δυό πτήσεις αφ'ότου έμαθα έφευγα απο την αυλή μου στον Βόλο και πήγαινα στην Κατερίνη,οπου είχαμε συνάντηση.Αυτά γίναν το 2009.
Οπως λέει ο Άρης ομως,έίχα πολές ελείψεις σε γνώσεις και σε υλικά.Δεν είχα ιντερνετ και ακουγα τον καιρό απ'τις ειδήσεις.Το μοτέρ μου MINIPLANE είχε προβλήματα απόδοσης.Το φτερό μου NERVURE δεν ηταν γρήγορο και τυρανιόμουν στα θερμικά.(Οταν πετάς παραμοτέρ τα θερμικά τα θέλεις μόνο στην αρχή,για να πάρεις ύψος.Στην πορεία είναι πρόβλημα,ιδίως οταν σε πιάνουν στον υπνο!)Εξ αυτού ομως βρέθηκα σε απερίγραπτες καταστάσεις που δεν θα έμπλεκα οικιοθελώς,και απέκτησα πολλές εμπειρίες.Συμφωνώ μερικώς με τον Αρη και θεωρώ πολύτιμες τις παραινέσεις των φίλων μου γιατί όσες γνώσεις και να έχεις, μπορεί να την πάθεις.Ο εφιάλτης των αναγκαστικών,βαραίνει πάντα υπέρ των συντηρητικών.Οσο και να προβλέψεις πάντα μπορεί να την πάθεις.Το γράφω αυτό με αφορμή ενα επισόδιο που είχα προχθές στον αέρα.
Στον γυρισμό έπεσα σε δυνατό θερμικό και κατέβασα τελείως το γκάζι με αποτέλεσμα να σβήση.Στις αναταράξεις ούτε λόγος να περάσω τοχέρι μου απο μέσα για να τραβήξω με τα δυό την τροχαλία.Μετ'ολίγου βέβαια το έκανα και πήρε μπρός αλλα είχα βρεθεί απο τα 950 στα 600.Αν δεν είχα το απαιτούμενο υψος θα έπρεπε να προσγειωθώ στο βουνό...χαιρετίσματα στην Κουτσολάμπραινα!Ολο βράχια και χαράδρες.
Προσοχή λοιπόν γιατι δεν είμαστε ολοι τυχεροί!
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό debill » Πέμ Μάιος 03, 2012 2:28 pm

Μπράβο Ντίνο,(αναφέρομαι σε όλους τους χειριστές παραμοτέρ) μακάρι να έρθεις και στο βουνό (για ελεύθερο)να γνωρίσεις από κοντά τα θερμικά. Όταν πετάς ελεύθερο κυνηγάς τα θερμικά, και όταν έχεις μοτέρ τα αποφεύγεις σαν το διάολο το λιβάνι. Εφόσον όμως είσαι στον αέρα καλό θα είναι να γνωρίζεις μερικά πράγματα για τις "αναταράξεις".
Βέβαια για να γνωρίσεις τα θερμικά και να τα εκμεταλλευθείς είναι ποιο εύκολο με την ελεύθερη πτήση, και έτσι θα ξέρεις πως να πράξεις και με το μοτέρ.
Δεν είναι κακό που και που να κάνουμε και καμιά μεσημεριανή πτησούλα, όλο και κάτι θα κερδίσουμε.. :D

Παραθέτω και μία εργασία για τις ¨Πηγές και σκανδάλες Θερμικών"
του Πέτρου Κουργιαλή

http://www.achaiki.eu/weather/omplos/do ... rmikwn.pdf
debill.FlyProducts Top80 Advance E5 28
http://www.livetrack24.com
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!
Άβαταρ μέλους
debill
Site Admin
 
Δημοσ.: 195
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2004 10:15 am
Τοποθεσία: 2 θερμικά μπροστά

Re: CROSS COUNTRY

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Πέμ Μάιος 03, 2012 7:54 pm

Εχω ταξιδέψει 3.30 Βόλος Λάρισα πολλές φορές σε υψος 300-400μ.Εμπαινα και έβγαινα συνεχώς σε θερμικά.Οπως τα λές είναι διαφορετικοί οι στόχοι ελεύθερου και παραμοτορ.
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am


Επιστροφή στο Περιγραφή Πτήσεων & Cross Country

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 605 την Κυρ Ιουν 02, 2024 10:55 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες