3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Σάβ Απρ 07, 2012 5:34 pm

Παραθετω φωτο,βιντεο και περιγραφη στο μπλοκ=http://panoshatzik.blogspot.com/ :D
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Κυρ Απρ 08, 2012 6:58 pm

Μπράβο ρε θηρίο,το λέει η καρδιά σου.Ελπίζω να είχες ντηθεί καλά στον Ολυμπο.
Το πέρασμα του κόλπου το εκανες πηγαιν'ελα? Μου φάνηκε απο τις φώτο οτι είχες λίγο ύψος.
Α και γράψε μας αν μειώνετε η ισχύς του κινητήρα ανεβαίνωντας πάνω απο τα 2,500μ.
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ+ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΚΟΛΠΟΥ

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Κυρ Απρ 08, 2012 7:23 pm

Καλησπερα,στην διασχιση του κολπου και λογω οτι ειμαι στα ορια τις ζωνης του αεροδρομιου στην μεση περιπου του κολπου ΕΙΝΑΙ, συνολικα ημουν 45-62μ υψος και ο αερας πλαγιος,και για τον Ολυμπο 7,5 λιτρα-Βενζινη και το γκαζι 80/90 % , μετα τα 2800μ και με κατι θερμικα θηριοδες [τα συνεφα εφευγαν με 80χλμ]πηγα ανετα 3000++ και , μετα με λιγοτερο γκαζι50/60%,αν ηθελα πηγενε πολυ επανω σε υψος ,αλλα δεν ειμαι πλεονεκτης,αστο για να"χουμε, ολα με ΜΙΑ?
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό aris » Κυρ Απρ 08, 2012 9:15 pm

Μικρό πανί μεγάλος κινητήρας είναι ο καλύτερος συνδυασμός για τέτοιες εξορμήσεις που απαιτούν ταχύτητα , γρήγορη σταθερή άνοδο και τις λιγότερες δυνατόν αναταράξεις.

Μπράβο Πάνο !!!
Ωραία πτήση και φωτο που δεν έχουμε ξαναδεί από το παραμοτερ
Κρατώ μια επιφύλαξη για την πτήση πάνω από το νερό.

Πληροφοριακά
Κάθε 1000μ το παραμοτερ χάνει 10% από την δύναμη του.
Δηλ. Αν έχεις έναν κινητήρα που βγάζει στο ύψος της θάλασσας 70 κιλά ώση στα 3000 βγάζει 49 κιλά ώση.
Στα 4000μ βγάζει 42κιλα
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό debill » Κυρ Απρ 08, 2012 10:34 pm

Μπράβο βρε Πάνο και ακόμα πιο πάνω.
Αλλά για μια άλλη φορά θα το πω και ας γίνω γραφικός.
Θα το λέω και θα το ξαναλέω συνέχεια.
Τα tracklog γιατί δεν τα βλέπουμε?
Αυτές οι πτήσεις είναι η προίκα του Ελληνικού παραμοτέρ.
Δεν μιλάω για το Leonardo Live αλλά για ένα απλό Gps που όλοι έχουμε στις πτήσεις μας.
Και δεν δέχομαι δικαιολογίες, δεν ξέρω πως γίνεται, βαριέμαι, δεν θέλω, και άλλα τέτοια χαζά, απο την στιγμή που κρατάς ποντίκι και διατηρείς block, δεν εχεις δικαιολογίες :p
Βέβαια αν τελικά δεν ξέρετε πως γίνεται, μπορώ να βοηθήσω, είμαι 24 ώρες το 24άωρο στην διάθεση σας.
debill.FlyProducts Top80 Advance E5 28
http://www.livetrack24.com
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!
Άβαταρ μέλους
debill
Site Admin
 
Δημοσ.: 195
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2004 10:15 am
Τοποθεσία: 2 θερμικά μπροστά

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Πέμ Απρ 12, 2012 8:57 am

Φίλε μου Παναγιώτη.

Θα σου πω δυο πραγματάκια που ίσως δεν ξέρεις, φιλικά και ειλικρινά πάνω απ όλα.

Με τις πάμπολλες και ριψοκίνδυνες πτήσεις που κάνεις εσύ κι ορισμένοι άλλοι δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα, διότι ο καλύτερος πιλότος στον πλανήτη κι όχι μόνο είναι ο Πέτρος στα Μάλια, και θα σου το αποδείξω αποκαλύπτοντας μερικά γεγονότα που δεν τα ξέρουν πολλοί και θα σε αφήσουν άφωνο:

Κατ αρχάς όπως είναι πλέων γνωστό έχει μακράν τον καλύτερο εξοπλισμό της αγοράς...κι όχι τα μαϊμούνια που καβαλάμε όλοι μας.
Έχει τερματίσει δυο φορές το βαρόμετρο και τρις φορές το GPS.
Όταν έχει εννέα εως και δώδεκα μη σου πω μποφόρ κι ενώ όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί δεν βγαίνουμε καν απ το αυτοκίνητο μας, αυτός όχι μόνο πετάει άνετα αλλά στο καπάκι κάνει δυο ώρες control πάντα ούριος....έτσι τσαμπουκά... για να τελειοποιήσει λέει την τεχνική του...

Αυτά που σου γράφω δεν μου τα έχει πει κάποιος αλλά τα χω δει με τα μάτια μου.

Και θα μου πεις γιατί τα αναφέρεις εσύ αυτά κι οχι ο ίδιος;
Διότι φίλοι μου ο Πέτρος είναι πάνω απ όλα μετριόφρον δεν του αρέσει να περιαυτολογεί και σιχαίνεται τη λέξη ΕΓΩ.

Γι αυτό σου λέω φίλε μου Παναγιώτη να συνετιστείς να σταματήσεις να πετάς ριψοκίνδυνα μην πάθεις και τίποτα και το χουμε τύψεις.

Φιλικά πάντα BARBATUS.

Υ.Γ Οι παραπάνω αναφορές είναι πέρα για πέρα αληθινές αν και στηρίζονται σε φανταστικά γεγονότα.
Καλιά να φοβάσαι μη σκοτωθείς...
παρά να φοβάσαι να ζήσεις!!
BARBATUS
Friend
 
Δημοσ.: 411
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 1:23 pm
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό aimilios » Πέμ Απρ 12, 2012 5:24 pm

:shock: :shock: :shock: :toothy2:
Πετρο βγες και πεστα ολα :)
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό aimilios » Πέμ Απρ 12, 2012 5:32 pm

Σοβαρα τωρα μια και τον Πανο δεν τον γνωριζω, οσον αφορα τον Ολυμπο αν εχει τις γνωσεις, την εμπειρια και την ικανοτητα ο Πανος δεν υπαρχει κινδυνος, για την διασχιση ομως του κολπου χωρις υποστηριξη απο σκαφος εχω τις αντιρησεις μου. Ομως ενηλικας ειναι και δεν μπορω να υποδειξω τι ναι και τι οχι, μακαρι να ειναι γερος και να του αρεσει να πεταει μεχρι τα γεραματα οπως ολοι μας.
aimilios
Άβαταρ μέλους
aimilios
Friend
 
Δημοσ.: 488
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 2:39 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό panos hatzikallinikidhs » Πέμ Απρ 12, 2012 8:51 pm

Παιδια γεια σας ,μην εμπλακουμε σε διαλογους,ουτε τα ΕΓΩ του καθενος,ακομα μαθαινω δεν ειμαι κι ο πιλοτος,ΤΩΡΑ για τον ΟΛΥΜΠΟ τον εχω σκαρφαλωση-περπατηση ,τρεξη, τον εχω πεταξη Τουρτοφωλια,Σταυρος ελευθερο,και παντα τον ΣΕΒΟΜΑΙ, μενω εκαιεκει συνολικα 3 μηνες το χρονο,οσο για την διασχιση του κολπου ,εκει μεγαλωσα στον δημο Θερμαικου ,ξερω ποτε εχει ταχυπλοα,βαρκες μπουνατσες κ.λπ και οτι αλλο θελεις τα βλεπω καθημερινα,ΟΜΩΣ ρισκαρα,πραγμα σπανιο γι αυτους που με ξερουν,..αστο για οταν βρεθουμε ολοι κουβαλαμε κατι ,..ετσι κι εγω,με τον αερα δεν ειχα καμια σχεση..αυτα και παλι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους.[εχεις κανενα προβλημα με το σναπ?]
Άβαταρ μέλους
panos hatzikallinikidhs
Friend
 
Δημοσ.: 1044
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 am
Τοποθεσία: THESSALONIKI

Re: 3050M ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Σάβ Απρ 14, 2012 6:51 am

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete


Επιστροφή στο Περιγραφή Πτήσεων & Cross Country

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 605 την Κυρ Ιουν 02, 2024 10:55 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες