Paratrike home build

Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό Car00ly » Δευτ Ιαν 09, 2012 5:33 pm

.
Συνημμένα
GOPR0185.JPG
Car00ly
Friend
 
Δημοσ.: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2012 3:45 pm

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό debill » Δευτ Ιαν 09, 2012 5:43 pm

Αποστόλη γίνε λίγο ποιο σαφής!! :roll:
debill.FlyProducts Top80 Advance E5 28
http://www.livetrack24.com
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!
Άβαταρ μέλους
debill
Site Admin
 
Δημοσ.: 195
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2004 10:15 am
Τοποθεσία: 2 θερμικά μπροστά

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό Car00ly » Δευτ Ιαν 09, 2012 8:00 pm

Απλα πηγα στον παλιατζη και αγορασα 30 κιλα παλιοσιδερα και εφτιαξα αυτο το μαραφετι. Του εβαλα εναν τρικυλινδρο αστεροειδη κινητηρα konig sc 430 και το αποτελεσμα δεν ειναι καθολου εμφανισιμο! Πεταει ομως μια χαρα και ειναι ευχαριστο στον αερα.
Car00ly
Friend
 
Δημοσ.: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2012 3:45 pm

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό Car00ly » Δευτ Ιαν 09, 2012 8:07 pm

[img]
debill έγραψε:Αποστόλη%20γίνε%20λίγο%20ποιο%20σαφής!!%20
[/img]
Συνημμένα
τρικε 008.jpg
Car00ly
Friend
 
Δημοσ.: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2012 3:45 pm

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό Car00ly » Δευτ Ιαν 09, 2012 8:08 pm

.
Συνημμένα
τρικε 009.jpg
Car00ly
Friend
 
Δημοσ.: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2012 3:45 pm

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Ιαν 09, 2012 11:18 pm

μπορω να πω οτι ειμαι τυχερος που πεταξα αυτο το πραγμα που ο carOOlys ονομασε trike :chew:

περα απ'την πλακα εκανε καλη δουλεια για παλιοσιδερα :clap: αρκετα δυσκολο στην απογειωση αλλα πολυ ευχαριστο στον αερα μιας και ο κινητηρας δεν ακουγετε πολυ.
παντος ειχε πλακα :D
tsouloufis
Friend
 
Δημοσ.: 6
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 09, 2012 11:24 am

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό debill » Τρί Ιαν 10, 2012 9:17 am

Μπράβο Αποστόλη :clap: .Καλές πτήσεις και ασφαλείς προσγειώσεις.
Χαίρομαι που πειραματίζεσαι. Έχω φτιάξει και γω ένα παραμοτέρ πριν μερικά χρόνια, θα το κάνω μία παρουσίαση κάποια στιγμή.
Τέλος Ιανουαρίου θα είμαι Πλαταιές, θα ήθελα να το δω από κοντά γιατί οι φώτο είναι λίγο φλου (μάλλον επίτηδες για την βιομηχανική κατασκοπεία)!!!
debill.FlyProducts Top80 Advance E5 28
http://www.livetrack24.com
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!
Άβαταρ μέλους
debill
Site Admin
 
Δημοσ.: 195
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2004 10:15 am
Τοποθεσία: 2 θερμικά μπροστά

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό Car00ly » Τρί Ιαν 10, 2012 9:41 am

.
Συνημμένα
τρικε 010.jpg
Car00ly
Friend
 
Δημοσ.: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2012 3:45 pm

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό Car00ly » Τρί Ιαν 10, 2012 10:16 am

Bασιλη δεν ειναι καθολου εμφανισιμο στο ξαναλεω!!! :D :D :D Θα μπορουσα να το κανω πολυ καλυτερο και ελαφρυ αλλα δεν το εκανα γιατι θα μου επαιρνε πολυ χρονο και περισσοτερη δουλεια για κατι που δεν ηξερα αρχικα αν θα μου αρεσε.Ειναι ομως γερη κατασκευη...να ναι καλα η ηλεκτροκολληση και δεν σπαει, και στον αερα ειναι πολυ καλα ζυγισμενο και ευχαριστο.Διαπιστωσα ομως οτι τα paratrike εχουν λιγα μονο πλεονεκτηματα σε συγκριση με ενα paramotor και πολλα μειονεκτηματα! Τα πλεονεκτηματα ειναι οτι οταν βρισκεσαι σε πτηση τα ποδια σου στηριζονται στον μπροστινο τροχο και αυτη η σταση σωματος ειναι πολυ ανετη και ''ξαπλωτη'' θα ελεγα και σου δινει την αισθηση οτι πετας καποιο υπερελαφρο. Στην απογειωση και στην προσγειωση δεν κουβαλας το φορτιο του παραμοτερ που για καποιους μπορει να ειναι επωδυνο στην μεση..Τωρα τα μειονεκτηματα ειναι περισσοτερα πιστευω και ξεκινανε απο την ευκολια της απογειωσης.Με ενα καλο στησιμο του πανιου στο κεντρο κανεις ευκολα μια απογειωση με απνοια σε ενα καθαρο σκληρο χωραφι χωρις να χρειαζεσαι πολλα μετρα για την απογειωση αλλα αν εχει λιγο αερα εστω και 10χλμ πρεπει οπωσδηποτε να εισαι κοντρα στον αερα πραγμα που ειναι δυσκολο να εχεις μερη οπως το Καστρο Κωπαιδας που εχει διαδρομο προς ολες τις κατευθυνσεις.Αν τα καταφερεις και απογειωθεις ολα καλα αλλα αν ξεχαστεις και οταν επιτρεψεις για προσγειωση εχει βαλει καμια 30 χλμ αερα (ολοι θα μποουσαμε να το συναντησουμε) θα πρεπει να κανεις καλη προσπαθεια για να σκοτωσεις την πτερυγα, πραγμα δυσκολο εφοσον δεν πατας στα ποδια σου, γιατι αλλιως ξεκινας trike kiting και οποιον παρει ο χαρος! :roll: Επισης στην προσγειωση δεν ειναι ολα ροδινα επειδη εχεις τρεις τροχους κατω απο τα ποδια σου και νομιζεις οτι εισαι πιλοτος αεροπλανου και πριν την τελικη προσεγγιση μια φουσκα σε σηκωνει μονοπλευρα και το σταθερο κρεμασμα δεν αποσβενει με αποτελεσμα να κουρεβεις χορταρια! :lol: Κατα την γνωμη μου λοιπον ενα paramotor ειναι οτι πιο ευκολο για απογειωση προσγειωση ευκολα με ασφαλεια οταν ο πιλοτος εχει καλο κοντρολ απο σημεια που δεν φανταζεσαι οπως παραλιες, λοφακια,δρομους κτλ. Αυτα απο τις εντυπωσεις μου.
Car00ly
Friend
 
Δημοσ.: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2012 3:45 pm

Re: Paratrike home build

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Τρί Ιαν 10, 2012 11:43 am

Φίλε Car00ly παν απ όλα ειν η ασφάλεια εφ όσον είναι γερή κατασκευή και σωστά ζυγισμένο όπως λες, μην κοιτάς ομορφιά εκτός κι αν θέλεις να το βγάλεις στην παραγωγή (δεν το νομίζω).

Μπράβο για το εγχείρημα σου.

Για τα πλεονεκτήματα των trike το βασικό για μένα είναι ότι μπορείς να απογειωθείς - προσγειωθείς εύκολα σε περιπτώσεις με ασθενείς αέρα ή και άπνοια με πολύ γρήγορο - μικρο φτερό ;) πράγμα που με paramoter απαιτεί πολύ τρέξιμο και μεγάλη εμπειρία.
Καλιά να φοβάσαι μη σκοτωθείς...
παρά να φοβάσαι να ζήσεις!!
BARBATUS
Friend
 
Δημοσ.: 411
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 1:23 pm
Τοποθεσία: Κρήτη


Επιστροφή στο Περιγραφή Πτήσεων & Cross Country

cron
  • Συνολικά υπάρχουν 5 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 5 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 605 την Κυρ Ιουν 02, 2024 10:55 pm
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες