ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ

ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ

Δημοσίευσηαπό mdrakakis » Τετ Ιουν 18, 2014 7:01 pm

Μα δεν περιμέναμε από το ΓΕΑ να βγάλει αυτή την ανακοίνωση για να καταλάβουμε το πόσο σοβαρό και καθημερινά επίκαιρο είναι το πρόβλημα. Χρόνια τώρα προσπαθώ και κάνω ότι μπορώ μήπως και αλλάξει η νοοτροπία όλων μας. Εδώ και πολλά χρόνια, από την εποχή που ασχολιόμουν ακόμα με το ελεύθερο, έγραφα για αυτό το πολύ μεγάλο κατά την άποψη μου πρόβλημα. http://www.sky.gr/phpbb3/viewtopic.php?f=11&t=2238

Επίσης λόγω του ότι υπηρέτησα στην πολεμική αεροπορία και μάλιστα στα RADAR και στην εναέριο κυκλοφορία, είχα πολλές φορές την ευκαιρία να βρεθώ από κοντά και να μιλήσω με χειριστές μαχητικών αφ/ων, ελικοπτέρων, και πυροσβεστικών, να τους ενημερώσω για μας, και για τα μέρη που συνήθως πετάμε.

Όλοι γνώριζαν και σχεδόν όλοι είχαν δει κάποιους απο εμάς. Και parapente και paramoter και αετούς και υπερελαφρά. Πολύ δύσκολο να πετάξεις χωρίς να σε δουν. Έπρεπε λοιπόν να πετάμε προσπαθώντας να μην δημιουργούμε προβλήματα. Πώς; Όλοι γνωρίζουμε. Μακριά από αεροδρόμια και αν είναι δυνατόν ενημέρωση του πύργου ελέγχου του πλησιέστερου αεροδρομίου ώστε να γνωρίζει.Μακριά από περιοχές που υπάρχει αυξημένη πτητική δραστηριότητα. Oχι μεγάλα ύψη, όχι πάνω από κατοικημένες περιοχές κλπ. Όμως δυστυχώς το τελευταίο διάστημα είχαμε μερικά άσχημα περιστατικά και πολύ δύσκολες καταστάσεις.
Πριν λοιπόν από τέσσερα περίπου χρόνια και έπειτα από πρόταση της ΕΛΑΟ για εκπροσώπηση και του paramοtοr στις συνελεύσεις της με κάποιον από εμάς, (κάτι σαν τεχνικό σύμβουλο), δέχτηκα να πάω, βλέποντας το σαν ευκαιρία, για να προσπαθήσω με την βοήθεια πάντα της ΕΛΑΟ να αναγνωριστεί και να νομιμοποιηθεί το άθλημά μας Πίατευα ότι με τον τρόπο αυτό θα περιοριστούν και οι «επικίνδυνες» πτήσεις, μπας και προλάβουμε τα χειρότερα.
Πράγματι η ΕΛΑΟ βοήθησε αρκετά. Φτιάξαμε κανονισμό, συμφώνησε με αυτόν η ΕΛΑΟ, όμως κόλλησε το θέμα μας στην ΥΠΑ γιατί στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έγιναν μερικές από τις "επικίνδυνες" πτήσεις που προανέφερα, με αποτέλεσμα η ΥΠΑ να μην θέλει να ασχοληθεί μαζί μας .Ο νυν πρόεδρος της ΕΥ, έχοντας πολύ καλή πρόθεση και διάθεση, πράγματι προσπάθησε πάρα πολύ να φτιάξει τα του χώρου μας,και αυτό μπορώ να το διαβεβαιώσω επειδή συνεργάστηκα μαζί του άλλοτε βέβαια συμφωνώντας και άλλοτε διαφωνώντας,.
Όμως ίσως από κάποια λάθη,λόγω βιαστικών κινήσεων στην προσπάθεια να γίνουν πολλά πράγματα σε μικρό χρονικό διάστημα, ίσως λόγω διαφωνιών που προέκυψαν στην προσπάθεια συνεργασίας του με την ΥΠΑ, ίσως η προσπάθεια συμμετοχής του parameter στους αγώνες στο Τυμπάκι, με όλα τα γνωστά και λυπηρά που συνέβησαν εκεί έφεραν το paramotor σε πολύ δυσμενή θέση, με απρόβλεπτες ίσως συνέπιες. Προσωπικά διαφώνησα από την αρχή, γιατί πάντα πίστευα και πιστεύω ότι προέχουν και πρέπει να λυθούν, πολλά και πολύ πιο σοβαρά θέματα, και μετά θα έρθουν και οι αγώνες. με αφορμή λοιπόν τα παραπάνω, γράφτηκε μια επιστολή διαμαρτυρίας με την πρωτοβουλία κάποιων αθλητών του χώρου μας.
Μου ζητήθηκε να την πάω και εγγράφως στην ΕΛΑΟ επειδή μένω πολύ κοντά. Την πήγα. Δεν σημαίνει όμως ότι συμφωνώ και με το περιεχόμενό της. Γιαυτό εξάλλου και δεν το υπέγραψα. Πάντα προσπαθούσα εξ αιτίας της θέσης μου, να είμαι αμέτοχος με όλους και με όλα, και να είμαι απλά με το συμφέρον του paramoter.
Ερωτήθηκα με πια πλευρά είμαι. Μα δεν υπάρχουν κατά την γνώμη μου δυο πλευρές. Δεν έχουμε πόλεμο. Κοινό στόχο έχουμε και αυτό είναι το άθλημά μας. Αν δεν το καταλάβουμε Κύριοι αυτό,το χάσαμε το παιχνίδι. Σε μερικά χρόνια όλοι εμείς λογικά θα σταματήσουμε να πετάμε. Αυτό όμως θα εξακολουθεί να είναι εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από mdrakakis και Κυρ Ιαν 18, 2015 10:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
mdrakakis
Friend
 
Δημοσ.: 55
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 2:03 pm
Τοποθεσία: athina

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Τετ Ιουν 18, 2014 9:20 pm

Επαλιθευεται ξανά λοιπον το ρητό που λέει:

Το βασικό πρόβλημα σ αυτόν τον πλανήτη είναι οτι οι ηλίθιοι έχουν τρομερή αυτοπεποιθηση ενώ οι έξυπνοι τρομερές ανασφάλειες.
Τελευταία επεξεργασία από BARBATUS και Κυρ Ιαν 18, 2015 10:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Καλιά να φοβάσαι μη σκοτωθείς...
παρά να φοβάσαι να ζήσεις!!
BARBATUS
Friend
 
Δημοσ.: 411
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2012 1:23 pm
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ

Δημοσίευσηαπό aris » Πέμ Ιουν 19, 2014 7:30 am

"Πάλι μαζί θα πετάμε φίλε Μανώλη"
Μετά τις τελευταίες εξελίξεις καταλαβαίνουμε ότι η μετριοπάθεια που σε διακρίνει , η ευθιξία σου η αξιοπρέπεια και η ανιδιοτέλεια σου σε προστάζουν να αποχωρήσεις ίσως την ποιο δύσκολη στιγμή για το παραμοτορ. Αλλά γνωρίζεις πολύ καλά ότι η σημερινή κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στις σχέσεις ΕΛΑΟ - ΥΠΑ απαιτεί κεφάλια επί πινακίου για να εκτονωθεί. Δεν ξέρω αν θα έχουν και άλλοι από τους εμπλεκόμενους αυτήν την ευθιξία αλλά να είσαι σίγουρος ότι αναγνωρίζουμε όλοι τον αγώνα που έδωσες την τετραετία που πέρασε και στην ιστορία του παραμοτορ θα έχεις την θέση που αρμόζει .
Μεγάλη μας τιμή να συναντάμε τέτοιους ανθρώπους στην ζωή μας.
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.youtube.com/profile?user=ariskol
www.ppg.gr
Άβαταρ μέλους
aris
Friend
 
Δημοσ.: 645
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 9:55 pm
Τοποθεσία: Λουτράκι


Επιστροφή στο Συζητήσεις

  • Συνολικά υπάρχουν 23 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 23 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 514 την Πέμ Μάιος 02, 2024 11:04 am
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες